Rektörün MesajıSevgili Öğrencilerim, Değerli Gıda ve Tarım Üniversitesi Ailesi,

Cumhurbaşkanlığı’nın 9 Aralık 2022 tarih ve 2022/661 sayılı Kararnamesiyle, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet üyelerinin takdir ve tensipleri ile Üniversitemize Rektör olarak atanmış bulunmaktayım.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Türkiye’nin üreten gücü Konya Şeker A.Ş. tarafından 2010 yılında kurulan Bilimsel Araştırma, Teknoloji, Eğitim ve Kültür Vakfı (BARTEK) öncülüğünde Konya’da kurulmuştur. Yeni yükseköğretim misyonuna uygun olarak İngilizce eğitim veren uluslararası bir araştırma üniversitesi olarak kurgulanmış ve “Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Uluslararası Üniversite” misyonunu benimsemiş ülkemizin alanında ilk ihtisas üniversitesidir. İlk kez 2016-2017 akademik yılında eğitim-öğretime başlayan Üniversitemiz, yenilikçi eğitim modeli, uluslararası deneyime sahip yüksek nitelikli akademik kadrosu ve  üniversite-sanayi iş birliği olanakları olan bir vakıf üniversitesidir.

Sayın Velimiz, hayattaki en kıymetli varlığınızı bize emanet ediyorsunuz. Bunun bilincinde olarak çocuklarımızı dünya çapında rekabet edebilecek, meraklı, sorgulayan, araştıran, sorun değil çözüm üreten topluma faydalı bireyler olarak yetiştirmek en büyük arzumuz. Ülkemizin geleceğine yön verecek gençlerimizi, alacakları eğitim sonrasında iş dünyasında aranan, sentez yeteneğine sahip, sorumluluk sahibi birer uzman olarak mezun edebilmek bizler için en büyük mutluluk olacaktır.

Sevgili öğrenciler, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi olarak; güncel bilgi ve teknolojilerle donanmış, uluslararası düşünebilmenin yanı sıra ulusalı gözeten, özgüveni yüksek girişimci bireyler yetiştirmek temel hedefimizdir. Sizleri de Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ailesinin bir parçası olarak aramızda görmek bizleri mutlu edecektir.

Ülkemizin kalkınmasına değer katan, kurulduğu günden bu güne sürdürülebilir gelişim hedefiyle durmadan çalışan Üniversitemizi aynı kararlılıkla daha ileriye götürmek en temel hedefimizdir. Hızlı bir değişim ve dönüşümü yaşadığımız dünyamızda sadece bilgiyi aktaran değil, aynı zamanda üreten bir üniversite olmanın gurur ve heyecanını hep ayakta tutacağız. Ülkemizin ve dünyanın saygın yükseköğretim kurumları arasına girmek için var gücümüzle çalışmak boynumuzun borcu, vatan görevimizdir. Geçmişten günümüze gelişme gösterdiğimiz başarılarımıza her geçen gün yenilerini ekleyerek yolumuza devam edeceğiz. Hedefimiz 21. yüzyılın güçlü ve müreffeh Türkiye’sine omuz olmaktır. Bunu hep beraber başaracağız. Amacımız; mutlu, huzurlu, tarafsız, bütünleştirici ve gerçekçi bir yönetim anlayışının hâkim olduğu, fikirlerin özgürce söylenip tartışıldığı, akademik bir atmosferin hüküm sürdüğü bir çalışma ortamı oluşturmaktır.

Öğrencilerimize, akademik ve idari kadromuza başarılar diliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

e-posta: erol.turan@gidatarim.edu.tr

Prof. Dr. Erol TURAN
Rektör