Rektörün Mesajı

Sevgili Öğrenciler, Değerli Velimiz,

Şu an için ülkemizdeki üniversite sayısı 100’ü devlet, 84’ü vakıf olmak üzere 200’e yaklaşmıştır. Gelinen noktada ülkemizdeki üniversite sayısı arzu edilen seviyeye eriştiğinden bundan sonraki dönemde kalite ve ihtisaslaşma sürecine girilmiştir. İşte bu noktada Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi de yeni yükseköğretim misyonuna uygun olarak İngilizce eğitim veren uluslararası bir araştırma üniversitesi olarak kurgulanmış ve “Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Uluslararası Üniversite” misyonunu benimsemiş alanında ilk ihtisas üniversitesidir. İlk kez 2016-2017 akademik yılında eğitim-öğretime başlayan Üniversitemiz, yenilikçi eğitim modeli, uluslararası deneyime sahip yüksek nitelikli akademik kadrosu ve sunduğu üniversite-sanayi işbirliği olanakları ile öğrencilerden yoğun talep görmüştür. Uluslararasılaşma misyonunun gereği şimdiden ihtisas alanında dünyanın önemli üniversiteleri ile (Michigan State, Purdue, Davis, Missouri vb.) eğitim-öğretim ve araştırma konularında ikili işbirliği protokolleri yapılmıştır. Kampus planına uygun olarak mevcut binaların yanı sıra ilk etapta yaklaşık 30.000 m2 alana sahip çağdaş normlara uygun ve oldukça donanımlı yeni eğitim ve araştırma binamız 2017-2018 akademik yılında devreye girecektir.

Sevgili Öğrenciler, uyguladığımız eğitim modeli gereği fakülte altındaki ortak programlara yerleşecek, en geç 1,5 yıl sonunda istediğiniz bölümü herhangi bir kısıt olmadan seçebileceksiniz. Bunun yanı sıra YÖK mevzuatının müsaade ettiği Çift Anadal, Yan Dal ve yatay geçiş imkanlarından yararlanabileceksiniz. En önemlisi, öğreniminiz sırasında ülkemizin en büyük entegre tarım kuruluşu ve üniversitemizin kurucusu olan Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Anadolu Birlik Holding iştirakleri bünyesinde faaliyet göstermekte olan işletmelerde yoğun bir iş tecrübesi ve mezuniyet sonrası işe girme garantisi elde edeceksiniz. Üniversitemizi tercih ettiğinizde, karşılıksız başarı ve tercih bursları, yurt bursu, proje desteği, ücretsiz çift anadal imkanı gibi desteklerden de yararlanabileceksiniz.

Sayın Velimiz, hayattaki en kıymetli varlığınızı bize emanet ediyorsunuz. Bunun bilincinde olarak çocuklarımızı dünya çapında rekabet edebilecek, meraklı, sorgulayan, araştıran, sorun değil çözüm üreten bireyler olarak yetiştirmek en büyük arzumuz. Çocuklarımızı alacakları eğitim sonrasında iş dünyasında aranan, sentez yeteneğine sahip, sorumlu birer uzman olarak mezun edebilmek bizler için en büyük mutluluk olacaktır.

Sevgili öğrenciler, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi olarak; güncel bilgi ve teknolojilerle donanmış, uluslararası düşünebilmenin yanı sıra ulusalı gözeten, özgüveni yüksek girişimci bireyler yetiştirmek temel hedefimizdir. Sizleri de Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ailesinin bir parçası olarak aramızda görmek bizleri mutlu edecektir.
Saygı ve Sevgilerimle.

Prof.Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ
Rektör